Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Bir Siber Güvenlik Efsanesi… Sertifikasyon

Siber güvenlik içerisinde en çok tartışılan konularda ilk üçe rahatlıkla girebilecek olan, artık ağızdan ağıza sürekli dolaşmasıyla meşhur olmuş yegane konumuz, biricik şehir efsanemiz sertifikasyon. Siber güvenlik artık siber güvenlik olmaktan çıkıp, endüstri olma yoluna girdiği ilk zamanlarında daha fazla rant kapısı oluşturması için gerekli konulardan bir tanesi de tabii ki eğitim ve sertifikasyon olmalıydı. Bunun örneklerini sistem ve network dünyasından görebilirsiniz. O taraflarda bu kadar marka yoktur belki ama hacim olarak oldukça büyüktür. (2015 içerisinde en çok ilgi duyulan sertifikaları burada bulabilirsiniz.)

Benim sertifikam seninkini döver, bunu alırsan kesin iş buluyormuşsun, hatta bu sertifikayı alınca kızlar sana teklif ediyormuş gibi bir sürü şehir efsanesinin döndüğü bir dünyanın içerisindeyiz. Her sene yeni bir sertifika çıkar, kendisinin en iyisi olduğunu belirli ispat ve delillere dayandırarak anlatır ve sonrada yeni kurbanlarını bekler. Belirli başlı birkaç sertifika dışında geri kalanları unutulmaya veya yok olmaya yüz tutacak gibi duruyor.

cybersecurity-industry-certifications

Peki Nedir Sertifikasyon ve Neden Gereklidir?

 

Sertifikasyon öncelikle ne anlama geliyor ona bakalım. X sertifikasyonu, X eğitim modeli markasına sahip bir şirketin, kendi bilgisi, tecrübesi dahilinde oluşturduğu müfredat ve bu müfredat sonrası yaptığı belirli dozda yetenek içeren sınav sonrasında elde edilen başarıya karşılık gelen ödüldür. Yani X sertifikasyonunu alınca çok acayip hacker veya üstün güçlere sahip siber güvenlik uzmanı/mühendisi olunmuyor. Örnek vermek gerekirse CEH yani Certified Ethical Hacker sertifikasını alınca hacker olunmuyor. En popüler örnek olduğu için CEH sertifikasını seçtim. Zira ismi oldukça çekici 🙂

Sertifika Siber Güvenlik için Gerekli mi?

Şimdi efendim, bizler biraz şekilci milletiz. İlla gözle görülür bir delile ihtiyacımız var. Mesela, zenginsen evin, araban olacak. Tahsilliysen en az 2 tane üniversite diploman olacak. Konumuz teknoloji ve burada da, sanki onaylama makamı gibi baş köşede oturan tonlarca sertifika makamı var, bu eğitimler ve sertifikalar var. Doğal olarak bu sertifikalara sahip olmak iş görüşmelerine giderken size biraz üstünlük sağlayabilir. Bilenler bilir, siber güvenlikteki en baba sertifika CISSP dir. Bunu alınca her işyeri önünüze kırmızı halı serecek diye bir kaide yoktur. Bu size görüşme öncesi ve görüşme esnasında biraz avantaj sağlar bu kadar. Yoksa nice insanlarımız var ansiklopedik bilgileri yemiş yutmuş, sektörün tozunu attırmış ama bir sertifikası bile yok veya tam tersi onlarca sertifikası olmasına rağmen sektörel bilgi birikimi ve tecrübesi oldukça az.

Konunun özü şudur, her şey sizinle başlar sizinle biter. Geriye kalan mevzular ise birer aksesuar. Demiyorum ki ne gerek var sertifikaya. Mutlaka gidin eğitimini alın, öğrenin, paranız varsa sınavına girin ve sertifikasyonu alın. Alın da mübarekler bunun reklamını yaparken azcık dikkatli olun. Linkedin veya benzeri platformlarda ad soyad arkasına 10 km uzunluğunda sertifikalarınızı yazmayın. Bu kişilerle tanışırken, eğer öncesinde böyle bir olaydan haberim varsa, kesinlikle sertifikalarını sayıp dalga geçiyorum 🙂

Bu sertifikaların detaylarını sonra anlatacağım. Sağlıcakla kalın.

 

0
Gökay Bekşen - www.ottosis.com [email protected]
share