Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Girişimcilik Açısından Linux’un Önemi

Hep siber güvenlik yazacak halimiz yok ya, bu sefer diğer konulara el atalım dedim. Geçen haftalarda İti Çekirdek Girişimcilik etkinliklerinin birinde aşağıda resmini paylaştığım sunumu gördüm. Doğal olarak gözüme çarpan ilk şey “Linux zordur” oldu.

linuxzor

O anda içimden geçen bir sürü şey oldu, hepsini channel-tunnel-funnel yöntemiyle değerlendirdim ve ilk akla, mantığa uygun şey biz ülkecek neden zoru başaramıyoruz arkadaşım oldu. Nedir bizim ülkecek zor olanlarla derdimiz onu sonra düşünüp yazacağım. Asıl konu Linux gibi bir teknolojiyi ZOR! diye etiketleyip, vicdanen nasıl rahat oturabildikleri. Neyse tekno-girişimci gözünden Linuxun avantajlarına bakalım.

Linux Nedir?

Çok kısa özetle Linux(buradan okuyabilirsiniz), Linus Torvalds amcamızın yeni dünyayı şekillendirmek için ortaya çıkarttığı ve dijital çağ teknolojisinin ağırlıklı olarak temelini oluşturduğu işletim sistemidir diyebiliriz. Bir sürü hikayesi vardır Linux işletim sisteminin, hatta bir sürü efsanesi mevcuttur. Önemli olan avantajlarıdır bizim için.

Nedir Girişimcilik için Avantajları?

Birincisi ve bizim milletin çaktırmadan en çok değer verdiği şey, maliyeti. Linux BELEŞTİR, ÜCRETSİZDİR, BEDELSİZDİR, PARASIZDIR. Al tepe tepe kullan, evir, çevir, ne yaparsan yap bir karşılık vermezsin. Sadece Red Hat işletim sistemi için destek ücreti verirsiniz ama onun alternatifi de bir sürü dağıtım bulursunuz. Binlerce sunucunuz olsa bile beş kuruş vermezsiniz. Bir de alternatif olarak Microsoft işletim sistemini düşünün. Sunucu başına ortalama sadece 200-300 Tl olduğunu varsayın, gerisi sizin matematiğe kalmış, varsa tabi… Hele ki girişimci adamın cebindeki paranın ne kadar kıymetli olduğunu düşünürseniz bulunmaz nimettir. Girişimcilik açısından maliyetler çok önemli.

İkincisi açık kaynak kodludur. Microsoft sürpriz çikolatadır. İçinde ne olduğunu bir Sam amca bilir. Linux içerisinde ne var ne yok her yerde bulursunuz. Bu neymiş ya diye soracağınız her sorunun cevabı Google amcanın şefkatli veri tabanınında bulunur. Gizli kapaklı şeyler olmaz. Şeffaflık girişimcilik için önemli bir kavramdır.

Üçüncüsü esnektir ve sürekli gelişir. Teknolojisi geliştikçe Linux işletim sisteminin bir çay, kahve yapmadığı kalır. Makineler devamlı kendi arasında konuşabilir, maşaallah aslan gibidir çökmez kolay kolay, donanım değişikliklerini algılar, dikeyde veya yatayda büyümek adam gibi bir planlamadan sonra çocuk oyuncağıdır. Aynısını sektörde yapmaya çalışan Microsoftçu amcalardan dinlemeniz genelde zordur. Aynı sayıda senaryo veya yaşanmış olay bulmak imkansız. Tabii burada Linuxun yaygınlığının çok büyük payı var ama yapacak bir şey yok 🙂

Dördüncüsü ve sonuncusu, ordu gibi adam Linuxu destekler. Açık kaynak kültürünün en önemli güçlerinden birisi topluluklarıdır. Neredeyse her Linux dağıtımının kendisine ait bir topluluğu var. Bu ne demek biliyor musunuz? Bir sorunun mu var, bir şey mi düşündün veya aklına bir şey mi geldi sor gitsin cevabı kısa sürede gelir. Bununla birlikte, bir güvenlik yaması, bir güncelleme, vb. çıkacaksa bu amcalar imece usülü el atar ve hızlıca bu işi bitirir. Son zamanlarda Microsoft tarafında da topluluklar oldukça çoğaldı ama efektif olarak incelemekte fayda var. Ancak Microsoftun özellikle güvenlik yamalarının asırlar sonra çıktığını da herkes bilir 🙂

Aaa Microsoft, Linux Topluluğuna mı Katılmış?!

Diyecek bir şey kalmadı zaten geriye 🙂 Microsoft bile en büyük rakibinin topluluğuna katıldıysa gerisini siz düşünün. Bu kadar eğitim kaynağı var, tecrübesini paylaşan dünyanda onbinlerce insan var, düzinelerce topluluk var. Hala kalkıpta zormuş bu ya demeden önce ne olduğunu bilmek lazım.

Sözün özü, eğer dünyanın en önemli teknolojilerinden birisine zor diyorsanız ortada başka sorunlar vardır. Ya insan kaynağınız yeterli teknik kapasiteye sahip değildir, ya girişimcinin vizyonu bu teknolojiyi yönetecek veya yönlendirecek kadar gelişmiş değildir, ya da bu teknoloji alt yapısı kültürünü ancak 50 yıl geriden takip ediyorsunuzdur. Bu linkte işinize uygun Linux tercihinizi nasıl yaparsanız o anlatılıyor. Faydalı bir makaledir efendim.

Tekrar görüşmek üzere 🙂

5
Gökay Bekşen - www.ottosis.com [email protected]
share