Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Güvenlik Hikayeleri – Bilgi Güvenliği Konusuna Fransız

Uzun zamandır aklımda olan başka bir konu bilgi güvenliği ve siber güvenlik konularında yaşanmış, şehir efsanesi haline gelmiş, dillere pelesenk olmuş olayları ve hikayelerini yazmaktı. Aklıma geldikçe ders niteliğinde olabilecek bu hikayeleri nispeten keyifli ve eğlenceli bir tarzla yazmaya çalışacağım. Eğer sizin de böyle hikayeleriniz varsa, isterseniz hikayeyi anonim hale getirerek yayımlayabiliriz 🙂 İrtibat için [email protected] adresini kullanabilirsiniz.

 

info-security-2

Gelelim İlk Bilgi Güvenliği Hikayesine

Günlerden bir gün önemli servis sağlayıcı şirketlerin birinde bilgi güvenliği departmanıyla ilgili bir değişiklik olur. Eski yönetici gider, yeni yönetici gelir. Her değişim gibi bu da çok sancılı olacaktır. Bürokratik işlemler, kelle almalar, ekibi tanımalar, ekibe kendini tanıtmalar, falan filan. Sözün özü ilk tanışma işlemleri bittikten sonra ekip kendini tanıtmak amacıyla bir toplantı ister…

Hazırlıklar Başlar 🙂

Bilgi güvenliği çalışmaları için güzel ve çekici sunumlar hazırlanır. Traşlar olunur. Herkes janti olmasa da çok  güzel giyinir. Stres yenilmeye çalışılır. Motivasyon arttırılır. Kritik saat gelmiştir ve herkes hazırdır. Konuşmalar tekrarlanır. Her şey süper gözükmektedir. Tabii ki ufak heyecan vardır.

Yeni Patron Kapıda Gözükür

İlk tanışma… İsimler söylenir, tokalaşmalar başlar. Sonra upuzun masanın bir tarafına patron, diğer tarafına ekip oturur. Herkes kısaca kendisinden bahseder. CVsi, geçmişi, şu anki rolü, düşünceleri, vb. Bunlar çok önemli gibi gözüken konulardır ama genelde insanlar nasıl değerlendireceğini bilemez.

veeee Sunum Başlar

Efendim geçen sene şöyle şöyle şöyle iken, bu sene böyle böyle böyle

+ … (Kendisinden akıllı telefonuna bakmaya başlar)

– Karşılaştığımız en büyük sorunlar şunlardı ve şöyle üstesinden geldik

+ …? ( O ne lan daha ilk günden brief maili mi geldi)

– Bilgi güvenliği alanında şu kadar  yatırımı yaptık, karşılığında bu tecrübeleri edindik

+ Hıhı evet

– Şu eğitimler, bu sertifikasyonlar derken çok sağlam bir ekip olduk efendim.

Bombanın Patladığı, Zurnanın Zırt Dediği Yer

+ Yav gençler sunum güzel olmuş teşekkür ederim. Onu bunu bırakın da XXX Hack grubu varmış bunlar gerçek mi ya. Neler yapıyorlar öyle. Atlıyorlar zıplıyorlar 🙂 Siz ne düşünüyorsunuz. İş güç yapılır, böyle konuları da konuşalım. Bilgi güvenliği falan hallolur.

Aaaa noldu öyle bir anda ya. Hani sunumlar hazırladık. Gelin almaya gider gibi hazırlandık. Her şeyi anlattık. Bütün konuları, sorunları, soruları detaylıca açıkladık. Niye konu değişti bir anda böyle. Mala bağladık…

Çok Sevdiğim Bir Sözdür…

Burası Türkiye. Böyle o kadar çok konu ve örnek var ki. Bilgi güvenliği ve Siber Güvenlik uzmanlığından veya yönetiminden bihaber kişilerin liderliği veya idareyi devralmasıyla bunlar bir bir ortaya çıkıyor genelde. Bu zamana kadar gereksiz birisinin o koltuğu boşuna işgal ettiğini görmedim ama içi beni dışı sizi yakar misalidir bu iş. Hangi şirkette ne olduğu bilinmiyor.

Başta da dediğim gibi böyle hikayeleriniz varsa [email protected] adresine gönderebilirsiniz. Bakarsınız yakında Fongogo üzerinden yardım toplayabilirim 🙂

2
Gökay Bekşen - www.ottosis.com [email protected]
share