Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Siber Güvenlik Nedir? Su Misali Desem?

Yıllardır siber güvenlik ile ilgili birçok blog açtım, kapattım ve sitelerde yazı yazdım. Siber güvenliğin sürekli teknik kısımlarının konuşulmasından dolayı ben de (biraz da iş hayatı ve profesyonelliği işin içine dahil ederek) iş hayatındaki yansımalar, beklentiler, iş tarzları, yaklaşımlar, vb. konularda yazmak istedim. Alan adını da sec2biz yani security to business yani güvenlikten iş dünyasına diye aldım. Teknik konularda benden yaşça küçük/büyük ve benden çok çok daha iyi olan arkadaşlarımın olduğunu bildiğimden, daha farklı noktalara değinmek istedim. Elden geldiğince siber güvenlik dünyası içerisindeki olayları, konuları kendi bilgim, tecrübem, görgüm dahilinde samimi, sıcak ve anlaşılabilir bir dille yazmaya çalışacağım.

Siber Güvenlik Nedir?

Nedir, ne değildir, niye ortaya çıkmıştır, vb. konulardaki teknik yaklaşımları konunun ustası olan arkadaşlarımdan öğrenmeniz için arama linkini paylaşıyorum. Buradan erişebilirsiniz. Yıllardır kendi içimizde tartışıyoruz. Daha birçoğumuz bilgi güvenliği, bilgi sistemleri güvenliği, vb. konularla arasındaki bağı/farkı bile tam olarak açıklayamadan bunu kalkıp konudan anlamayan veya bilmesi gerektiği kadar bilen insanlara aktarmaya çalışıyoruz. Bana göre, sıkça kullandığım bir cümledir ve Alper Başaran arkadaşım da daha önce bu benzetmeyi daha önce kullanmıştı :), “İnsanın kendisine yakışanı giymesidir”. Kısacası düzgün bir şekilde yapın da nasıl yaparsanız yapın. İster uzun sürsün, ister kısa. İster ucuz olsun, ister pahalı. İster büyük bir organizasyonla olsun, ister küçük. Önemli olan bu işin hakkını vermek ve düzgün bir şekilde gerçekleştirmek.

Öcü mü Karabasan mı?

siber-guvenlik-su

Kişisine göre değişiyor. Hani usta Bruce Lee’in

“Su gibi olunuz arkadaşım”dediği var ya, onun gibi. Siber güvenlik su gibi maşaallah. Herkese, her keseye göre farklı. Girdiği kabın şeklini alıyor. Bulunduğu organizasyona göre konumu değişiyor. Aslına bakarsan gayet esnek gibi duruyor. Taş duvarlar arasında, eller kelepçeli, gözler bağlı bırakmıyor sanki adamı. İlerleyen yazılarda daha detaylı bir şekilde açıklayacağım.

İyi de Biz Böyle Görmedik!

Bu da başlıca problemimiz. İletişimsizlik veya iletişimin farklı kanallardan ilerlemesi. Başta belirttiğim gibi biz profesyoneller olarak daha kendi aramızda tam olarak anlaşamıyoruz. Konuyu bilmeyen insanlara ne diyelim? Nasıl diyelim? Her kafadan bir ses çıkıyor, herkes farklı konuşuyor. İşin en kötü tarafı ise, menfaatlerin uyuşmadığı noktada herkes birbirini kötülüyor.

Mesaj mı Veriyorsun Sen???

Haşa. Öyle bir derdimiz yok hamd olsun. İçimi döküyorum sadece. Yaşadıklarımı, üzüldüklerimi aktarmaya çalışıyorum. Bu işi gelecek nesillere aktarabilmek için bir yol, yöntem, yaklaşım bulmaya çalışıyorum. Çünkü bir iş kalitesini baştan kaybederse sonrasında toplamak oldukça zordur. Aynı zamanda miras olarak bırakılmayan her şey kaybolmaya yüz tutar. Derdimiz bunu yapabilmek. İşin kalitesini yükseltmek, gelecek nesillere aktarmak, bir araya gelmek…

Derdin Nedir?

Yıllardır bu işle uğraşıyoruz. Hayatımızı adadık. Büyük bir aşkla, tutkuyla yapmaya devam ediyoruz. İşin teknik kısımları kadar biraz da profesyonellik tarafına eğilmek istedim. Günün sonunda para kazanma noktasına geldiğimizde siber güvenliğin en büyük müşterileri kurumsal diye adlandırdığımız firmalar. Mesela, bankalar, telekomünikasyon şirketleri, holdingler. Buralara giderken “Selamun aleyküm ağalar, ben geldim” diyemediğimize göre, nasıl gitmek ve gitmemek gerekir, neler yapmak ve yapmamak gerekir biraz bunları gözümüze gözümüze sokmak istedim. Kime ne yardım gerekirse, elden geldiğince ve vakit ayırabildiğim kadar buradayım, hazırım. Köye, şehre, dünyaya haber salın 🙂

Her türlü iletişimi [email protected] adresinden gerçekleştirebiliriz. Sağlıcakla kalın.

 

1
Gökay Bekşen - www.ottosis.com [email protected]
share
2 Responses
  • Farid
    Eylül 17, 2018

    Cok Guzel Makale. Tesekkurler

What do you think?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir